SORGED - Sorgun Gençlik Derneği

Sivil Toplum ve Gönüllü Yönetimi Eğitimi

Sivil Toplum ve Gönüllü Yönetimi Eğitimi Bizden Haberler

Sivil Toplum ve Gönüllü Yönetimi Eğitimi

Sorgun Gençlik Derneği tarafından hazırlanan Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) Teknik Destek Programı kapsamında finanse edilen "Sivil Toplum ve Gönüllü Yönetimi Eğitimi" 21-22-23-24 Nisan 2018 tarihleri arasında Sorgun'da gerçekleşecektir.

Bu Eğitim programı ile 18-30 yas arası hedef kitlenin örgütlenme, sivil toplum bilinci, örgütlenme çeşitleri, gönüllülük bilinci konularında farkındalık kazanarak; aktif vatandaş olarak gönüllü faaliyetlere katılım oranlarının arttırılması amaçlanmaktadır.

Eğitim programında katılımcılar tartışma grupları, öğrenme odaklı oyunlar, grup çalışmaları gibi yöntemlerle aktif katılımı sağlanacak. Gönüllülük ve sivil toplum konusunda farkındalık kazanarak ve gençler toplumsal sorunların çözümüne yönelik STK’larda gönüllü olarak projeler geliştirme konusunda motivasyon kazanmaları beklenmektedir.

Bu eğitim kapsamında 30 gence 4 gün boyunca Sivil Toplum ve Gönüllü Yönetimi Eğitimi verilecektir.

Bu eğitime neden katılmalısınız?

Gönüllülük en temel anlamı ile bireylerin maddi çıkar beklemeksizin kendi iradeleri ile toplumsal yarara hizmet eden faaliyetlere destek vermesidir. Herhangi bir karşılık beklemeksizin yapılan çalışmalar olarak tanımlayabileceğimiz gönüllü faaliyetler, toplumsal yapının güçlendirilmesinde önemli bir yere sahiptir. Gençlerin gönüllü faaliyetlere katılımı, kişisel gelişimlerinin yanı sıra toplumsal bütünleşmelerini sağlayarak gençleri katılımcılık alanında aktif hale getirecektir.

Günümüzde Gençlerin bir Sivil Toplum kurulusuna üye olmaları oldukça önemlidir. Çünkü artık iş mülakatlarında üye olunan sivil toplum kuruluşlarının sorulduğu görülmektedir. Gönüllülük hem şirketlerin hem de sivil toplum kuruluşlarının gündeminde giderek daha fazla yer buluyor. Şirketler ve sivil toplum kuruluşları (STK) arasında kurulan işbirliklerinde çalışanların gönüllü olarak katkı sunmaları ve uzmanlıklarını paylaşmaları her iki tarafa da fayda sağlayan sürdürülebilir işbirliklerinin kurulmasında önem taşıyor. 

Gönüllülük, bireylerin hem kişisel gelişimlerine hem de profesyonel yaşamlarındaki liderlik, motivasyon, duyarlılık, değişime açıklık, ekip çalışması, yaratıcılık, organizasyon ve iletişim becerisi, sorumluluk alma gibi yetkinliklerinin artırılmasına da katkı sağlıyor. Bunların yanı sıra iş ve özel hayatları arasında topluma yakın olmalarını ve bir anlamda yaşamla bağlarını koruyabilmelerini de destekliyor. Böylelikle bireylerin iş ve sosyal yaşam dengesini kurmaları kolaylaşırken, buna olanak sağlayan şirketler ve çalışma ortamları sayesinde şirket aidiyetleri de artıyor.

Sivil toplumun en yaygın türü olarak dernekler ön plana çıkmaktadır. Sivil toplumun en önemli dinamiği gönüllülüktür. Gönüllü, gerçekleştirdiği faaliyet sonunda edindiği yasam deneyiminin yanı sıra, haz ve manevi zenginlik elde eder. Bireyin kendini yararlı hissettiği bir ortam, özgüvenin artmasına sebep olur. Özellikle, henüz öğrenci olan, meslek yaşamına atılmamış ya da profesyonel hayattan uzak bireyler için, bir STÖ bünyesinde diger gönüllü ve profesyonel ekip ile birlikte çalışmak, bireyin başka toplumsal projelerde kendine güveninin artmasını sağlar.

Sivil toplum kuruluşlarının ana faaliyetlerini oluşturan gönüllü hareketler için en önemli faktör insan servetidir. Gönüllü olarak adlandırılan insan serveti, herhangi bir sivil toplum kurulusunda gönüllü faaliyetlere hiçbir beklentisi olmadan katkı sağlayarak toplumsal bir sorumluluğu yerine getirmektedir. Böylelikle gönüllü bireyler, ihtiyaç sahibi insanlara yardım ederek ise yarıyor olma tatmini kazanmakta ve yapılan bu faaliyetler gönüllüleri mutlu etmekte, kendilerine güvenmelerini ve gönül rahatlığı yasamalarını sağlamaktadır.

Başvuru detayları:

- Eğitime Yozgat bölgesinde yaşayan gençler başvuru yapabilir.

- Eğitime 18-30 yaş aralığında bulunan tüm gençler katılım sağlayabilir.

- Eğitim Sorgun'da gerçekleştirilecektir. 

- Eğitim Sorgun Safa Termal Otelde yapılacaktır.

- Eğitim 09:30'da başlayıp, 18:30'de bitecektir. (Oturumlara geç katılım ve erken ayrılış mümkün değildir.)

- Eğitimin tüm oturumlarına katılması zorunludur.

- Eğitim 30 kişilik kontenjan ile sınırlıdır.

- Eğitimi başarıyla tamamlayanlara Kalkınma Bakanlığı tarafından Katılım Belgesi verilecektir.

- Eğitime seçilebilecek potansiyel katılımcılarla bir ön görüşme yapılacaktır. Ön görüşmesi olumlu olan katılımcılar eğitime davet edilecektir.

Not: Eğitime başvuru yapmadan önce lütfen iş takviminizi ve sınav tarihlerinizi kontrol ediniz. (Başvuru sonrası iptaller mümkün değildir)

- Gönüllü,

- Motivasyonu yüksek,

- Sorumluluk sahibi,

- Takım çalışmasına uyumlu iseniz başvurularınızı bekliyoruz..

Başvuru için lütfen tıklayınız...

Son başvuru tarihi: 13/04/2018 Saat:18:00

Katılımcı sonuçları web sitemiz ve sosyal medya sayfalarımızdan ilan edilecektir.

Sorularınızı bilgi@sorged.org adresine sorabilirsiniz.


Lütfen Web adresimizi ziyaret etmeyi ve Sosyal Medya sayfalarımızı takip etmeyi unutmayın.
Web: www.sorged.org
Facebook.com/SORGED
Twitter/sorged66
İnstagram/Sorged66

Dernek Scripti: Medya İnternet