SORGED - Sorgun Gençlik Derneği

Haydi Spor Yapalım

Haydi Spor Yapalım Bizden Haberler

10 Mart Pazar günü saat:10:00'da Bağımlılıkla Mücadele kapsamında Sorgun Ahmet Uslu Dutluk Parkında Spor Eğitmenleri eşliğinde spor aktiviteleri yapılacaktır. Amacımız sağlıklı yaşam ve bağımlılığa karşı farkındalık yaratmak.

Neden Spor?

SPOR AKTİVİTELERİ BAĞIMLILIKTAN KORUYOR

Düzenli spor yapan kişilerin daha az stres yaşadıklarını ve yaşam kalitelerini artırdıklarını belirten uzmanlar, doğal bir anti-depresan olan sportif aktivitelerinin depresyona karşı doğal bir koruma sağladığını, bu sayede zararlı alışkanlıkların da önüne geçildiğini ifade ediyorlar. Uzmanlar fiziksel olarak bedenimiz rahatladığında, yaşam kalitemizin de arttığına dikkat çekiyorlar.

Bağımlılık İle Mücadelede Ek Terapi
Sporun fiziksel ve ruhsal etkilerinin yanında, bağımlılık ile mücadelede büyük önemi bulunuyor. Fiziksel ve zihinsel sağlık üzerinde pozitif etkileri bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış spor ve egzersizin, bağımlılık rehabilitasyon sürecine dahil edilebilecek alternatif bir ek terapi olabileceği hakkında önemli çalışmalar yapılıyor.

Yaşam Kalitesi Artıyor, Endişeleri Gideriyor
Her gün 1 saat yapılan yürüyüş aktivitesinin bile kalp ve damar sağlığından alzheimer’a, bağışıklık sistemini güçlendirmekten kilo kontrolüne kadar, fizyolojik olarak sayısız yararı bulunuyor. Ancak sporun olumlu etkileri sadece fizyolojiyle kalmıyor. En az bunun kadar ruh sağlığına da etkisi bulunuyor. Spor aktiviteleri esnasında beynin salgıladığı birtakım özel hormonlar, psikolojik bir rahatlık sağlıyor. Düzenli spor yapan kişiler buna bağlı olarak daha az stres yaşıyor. Doğal bir anti-depresan olan sportif aktiviteler, depresyona karşı doğal bir koruma sağlıyor. Fiziksel olarak bedeniniz rahatladığında, yaşam kaliteniz de artıyor. Buna bağlı olarak da zihinsel olarak daha uyanık oluyor, endişelerinizden arınıyorsunuz. Hafızanız gelişiyor. Düzenli bir uyku sistemi yakalıyorsunuz. Tüm bu olumlu gelişmeler, genel olarak ruhsal durumunuzun da gelişmesine yardımcı oluyor. Her yaştan insan için, olumlu sonuçları olan fiziksel aktivitenin özellikle yaşlılar için ayrı bir önemi bulunuyor. Yapılan araştırmalara göre, belli bir yaşın üzerinde olup da düzenli spor yapanların alzheimer’a yakalanma riski, yüzde 38 oranında azalıyor.

Sen de sağlıklı yaşam ve bağımlılığa karşı farkındalık yaratmak istiyorsan bekliyoruz.. :) 

Başvuru için lütfen tıklayınız..

Dernek Scripti: Medya İnternet