SORGED - Sorgun Gençlik Derneği
Emine GEDİKLİ

Emine GEDİKLİ

bilgi@sorged.org

Erasmus=Belçika

Merhabalar, Benim ismim Emine Gedikli, Erzurum Atatürk Üniversitesi son sınıf Fransızca öğretmenliği öğrencisiyim. Erasmus ve stajımı belçika’da HELHA ( HAUTE ECOLE  NORMALE ) de 2013-2014 Erasmus yaptım. Bu okul Belçikanın Braine-le –comte diye bir köyünde. Brüksel merkeze 20 dk trenle. Çok şirin bir köy. Köy dediğime bakmayın olimpik havuzu, üniversitesi, çok büyük bir ilkokulu, kızlar için bizim tabirimizle rahibelik okulu (özel eğitim aldıkları okul ) , akşam kursları hem mesleki hem dil eğitimi adına okul, küçük pupları , tiyatro okulu tarzında bir yeri var . Sadece eğlence merkezi küçük Belçika’nın bir Brussels, Mons, Gent ,Tournai , Liege , Brugge Merkezlerine göre . Flemenlerden çok fransızların bulunduğu bir bölge de .

Arkadaşlar, ben yurtdışına gitmeyi hep düşünmüşümdür. Fransızca öğretmenliğini kazanınca hep araştırdım nasıl giderim, ne yapmalıyım kime sormalıyım, nereye başvurmalıyım diye hep sorguladım. Hocalarım çok bıkmıştır bu konuda benden. Önce Erasmus sistemini öğrendim. Hazırlık sınıfında ama başvuramıyacağımıda öğrendim. Birinci sınıfa geçtiğimde başvuru yapabileceğimi öğrendim ama kontenjan sınırlı olduğu için ben sınavı geçsemde önceliğin üst sınıftaki arkadaşlara verilceğini söylediler nitekim öylede oldu. Ben baya üzülmüştüm çünkü bu benim ikinci sınıfta da belkide üçte de gidememem demekti ama ben çok merak ediyordum eğitim sistemleri nasıl nasıl konuşuyorlar kültürlerini... Sonra hocamın biriyle konuşurken bana bir akıl verdi fransızca eğitimi veren üniversitelerle yazış kendine kontenjan oluştur dedi.  Bende bir haftalık araştırmalarımın sonucunda 10 tane üniversite buldum durumumu yazdım fransızca konuşmayı öğrenmek istediğimi merak ettiğim şeyleri yazdım ve onlardan benim ve fakültemdeki diğer arkadaşlarım için Erasmus kontenjanı açmalarını istedim. Başka bir hocam kimse dönmez dedi bana. Bende olsun ben yazdım bir şey olmaz dedim. Bir hafta içerisinde yazdığım bütün üniversitelerden @maillerime cevap geldi. Hepsi benim için olumsuzdu. Çünkü üniversitelerin dış ilişkilerinin onlarla irtibata geçip istekte bulunması gerekiyormuş. Bir sürü prosedür varmış. Yani benim değil üniversitemin yazışıp anlaşması gerekiyormuş. Bu çabamda hüsranla bitmişti. Sonra bizim okulda Evs projesini öğrendim 3 sene boyunca başvurdum ama çıkmadı. Şansızlık.

Sonun da Erasmus sınavına gircek ve geçip gidebilcek sınıfa geldim. 2. sınıfta hocalarımı ikna ettim sınava girdim. Üst sınıftan da 4 kişi sınava girdi . Ben yine hocalar beni göndermiycek diye düşünerek okul sınavlarımda vardı erasmus sınavına çok çalışmadan girdim. Önce bir yazılı sınav sonrasında da konuşma sınavı oldu. Anlam iyidir ama konuşmam değil. Kemküm cevap verdim. Ben diğer arkadaşlardan biraz şanslıydım sınav konusunda çünkü not ortalamam yani agnom yüksekti. 3.60 agnoyla başvurmuştum onların en yükseği 2.90 dı. Zaten diğer girenlerde benim sınıf arkadaşlarımdı. Sınıf derecesinden kaybetsem onlarda kaybetcekti mantiken tek rakip üst sınıftı. Yazılı sınavdan da yüksek not alınca hocalarım konuşma sınavına aldılar . Niçin gitmek istediğimi sordular bende hep merak ettiğimi görmek istediğimi yeni insanları tanımayı sevdiğimi söyledim ve şansım varken kullanmak istiyorum dedim. Bizden üç arkadaş seçtiler ikisi üst sınıftan biride sonunda bendim. Ve güzel bir mutlulukla başarmıştım birinciydim. Bizde ilk 2 kişi Belçika’ya gidiyordu zaten kontenjan 2 kişilikti. 3. Arkadaşa belki Fransız edebiyatından kontenjan verir diye adını yazmışlardı nitekim de öyle oldu o arkadaşımızda Fransa’da bir edebiyat fakültesine gitti ama dönem kaybı olacaktı. Bizim kisi direkt eğitim fakültesi olduğu için sene kaybımız olmayacaktı . Bu güzedi.

En önemli başarımız bizden önce hiçbir fransızca bölümü bir sene ( iki dönem ) onayı almamış . Biz yurtdışına gitmeden çok baskı yaptık bizim dışilişkiler ofisine onlarda sağolsular bize karşı tarafı ikna ederseniz iki dönem erasmus yapmak için bizde onay veririz size dediler . Ve bizde ikna ettik iki dönem kaldık .

EVRAK SÜRECİ : Pasaportu kolay hallettik ama karşı tarafın kabül mektubunda sorun yaşadık yanlış üniversitenin adını yazmışlardı 2 ay onları bekledik . sonrasında aracı kurum varmış el değiştirmiş onu bulmak baya zor oldu sağolsun özel bir eğitim danışmanlığı yardımcı olup yönlendirdi . Kurumu bulduk , tarihleri ayarladık randevu aldık Ankara’nın yolunu tuttuk , evraklarımızı hazırladık verdik bir hafta sonra onay geldi Eylül ayı sonuna doğru bilet alıp Belçika’ya gittik .

İlk günümüzde bize okuldan bilgi verilmediği için birde yanımdaki arkadaşım biz buluruz dediği için kimseyle @ mailleşmedik bizi almaları için . Önce ingilizce , fransızca çat pat nasıl Brüksel’e gidebilceğimizi sorduk yardımcı oldular biletlerimizi alıp metroya bindik grande place (merkezde ) indik. Otel sorduk 100 EURO . Çoktu bizde biraz daha arştırdık türkleri bulduk , bize bir hostel tarif ettiler 2 GO 2 çok hoş ve 30 euroydu geceliği . İki gün orda kaldık , merkezi gezdik ,  sonrada okulu bulalım diye yola çıktık bizde ki davetiyede okul Mons ta görünüyor kime sorsak bilmiyorum diyor . Biraz canımız sıkıldı . Ama yılmadık bizde Mons şehrine gidelim orda arayalım dedik . Orda da soruyoruz bilmiyolar . En son orda bir üniversite bulduk onlara sorduk onlar da bize dağ tarafında olduğunu sölediler tarif ettiler biraz bizde bir yarım saat yürümenin ardından bulduk . Dağda dedikleri okul şehrin merkezine sonradan kısa yolları öğrendik yürüyerek maximum 15/ 20 dk sürüyor. Biz okulu bulduk sorduk içinde eğitim fakültesinide bulduk . Ama bize büyük bir süprizzzz. Niye geldiniz diyorlar biz sizi kasımda bekliyorduk dediler . Bizde şok olduk davetiyede 15 Eylülde orda olmamız yazıyor biz eylülün 27 sinde ordayız . Yer yok randevu almadan niye geldiniz birde çok hızlı konuşuyorlar . Biz baya sinirlenmiştik bir de yorgundun sonunda yavaş konuşmalarını onları anlamadığımızı söledik . Davet mektubunu gösterdik hatanın onlarda oldugunu anladılar bize ertesi güne randevu verdiler . Bizde geri Brüksel’e döndük . Bir gece daha kaldık . Ertesi gün tekrar Mons garına gittik bizi aldılar . Biz okulun halen Mons ta olduğunu zannediyoruz . Arkadaşımı yerleştirdiler kızların yanına iki kız la kalcak arkadaşım da erkek şanslı . Ben açıktayım bir yere götürdü beni içi çok pis ev villa ama çok kötü neyse dedik pislğini temizleriz . Kira ne kadar dedik arkadaşım yorgan yastık tabak çanak herşey içinde eve 300 euro vericek depozitoda 350 vericek . Adam bana döndü kira aylık 750 euro ve depozitoda 750 euro ve herşeyimi ben alcam . Dedim çok pahalı erasmus sorumlusuda yer yok diyor . Bende döndüm benle gelen arkadaşa sen kal ben Avrupayı gezip dönerim geri dedim bu çok bana . üzerimde 2000 euro var eğlenirim dedim burda kiraya verip  sürüneceğime . Sonra bana bir kot (yurt ) buldular . 235 euroya . yerleştir alış veriş derken yurt bana bi 600 euroya mal oldu ilk seferde birde depozito verdim 235 euro .

Ertesi gün madame la sözleştik beni almaya gelmişler ben duymamışım beni almadan okula gitmişler . Arkadaş öğlen geldi okulu anlatıyor ben halen kaldığımız yerde zannediiyorum meğerse  1 saat mesafe varmış . Arkadaş yıkılmış hocalar çok hızlı konuşuyormuş moral sıfır . Ertesi gün onla beraber gittik önce otobüse 20 dk sürünüyosun, çok kalabalık . Sonra bir tren yolculuğu ve tekrar 15 / 20 dk yürüme zaten yolda yoruluyorsun. Ama ordakiler alışkın . Herkes çok hızlı konuşuyor . İlk öyle geliyor  sonra alışınca hızlı gelmiyor. Zamanla alışıyorsun . Okul eğitimi , hocaların yardımı , arkadaşların desteği alışıyorsunuz bazı aksilikler oluyor yabancı bir yerdesiniz dilini çok iyi bilmiyorsunuz ama öğreniyorsunuz yardımcıda oluyorlar zamanla daha iyi anlayıp alışıyorsunuz. İlk çekingenlik oluyor ama geçiyor. Eğitim açısından bende öğretmen olduğumda hocalarımın yaptıgı gibi hep öğrenci merkezli, öğrenci aktif ders işliyeceğim bana en büyük katkısı bu . Bayanların şanslı olduğu bir  durum oturum izni. Arkadaşım erkek olduğu için ona hemen bir hafta içinde polisler geldi bana kimse yok ortada. 3 defa ben gittim belediyeye sen istediğin kadar kal dediler . Ben oturum izni almadan iki dönem kaldım. Hatta ikinci dönem Mons tan okulun olduğu köye Braine-le –comte yerleştim . Ev sahiplerim çok tatlı yaşlı bir çiftti. Ev arkadaşlarım İtalyan, Rus , Belçikalı arkadaşlarla kaldım .

Arkadaşım sağolsun erkek olduğu için bütün bar ve pupları onun ev arkadaşlarıyla gezdik . İlk haftalarımızda erasmus geceleri vardı tanışma kaynaşma partileri  çok sıcak ve güzel eğlenceli .  Paris , Brüksel  , ben çok beğendim . Fransa’yı  ve Belçika’yı çok gezdim . Fransa’yı daha çok sevdim . Bakın onu daha çok beğendim , daha eğlenceli diyip fikir yürütebiliyorum önceden olsa sadece gitmeyi hayal edebilirdim . Hayal etki gerçekleştirebilesin en önemli şey budur .

Kiliselieri , turistik yerleri , Brüksel ‘in her yerini gezdik karış karış . Bütün meraklarımı giderdim . Hoş eğlenceli bir deneyim . Yeni insanlar , yeni kültür , yeni yerler  .   Trafik kuralları , sistematik yaşam . Ve mimari, yerleşim şekilleri . En önemlisi herşey bir sistem içinde , düzenli bir biçimde .  Patates kızartması, bira, waffle ve çikolata ve benim çok beğendiğim bizim teker tatlısını düz uzun cubuk gibi yapıyorlar şerbetsiz onun üzerine çikolata ve pudra şekeri döküyorlar çok lezzetli oluyor . Peynirleri çok güzel .

Arkadaşlar biraz uzun oldu ama bence herkes denemeli, yaşamalı . Şuan hedefim kazanırsam yüksek lisansımı Fransa’da yapmak ve kalabilirsem bir üniversitesine yerleşmek istiyorum. Teşekkür ediyorum.

Emine GEDİKLİ

 

Son Yazıları Tüm Yazıları
Dernek Scripti: Medya İnternet