×
Abdullah MEMİŞ
 bilgi@sorged.org
 22.03.2015
  SORGUN GENÇLİK DERNEĞİ
 128 kez okundu

Merhaba arkadaşlar!

Adım Abdullah MEMİŞ, İstanbul’dan ikamet etmekteyim ve Çanakkale’de Uluslararası İlişkiler(1. Sınıf) okuyorum. Geçen sene İngilizce Hazırlık okudum ve İngilizcenin de kitaplardan tam olarak-akıcı- öğrenilemeyeceğini düşüyordum ve liseden beri hayallerimi süsleyen yurtdışına çıkmak istiyordum. Sonra bir gün birkaç arkadaşımın tavsiyesi üzerine araştırmaya başladım. Facebook’dan, Twitter’dan, İnternetten ve okuldan bilgiler almaya başladım. Erasmus programlarını tek tek açtım okudum. Sonra ilk deneyimim Letonya’da olacaktı ve bir Gençlik Değişimiydi. ‘Bunu asla kaçırmamalıyım hayatta bazı fırsatlar bir kere gelir, değerlendirebilirsen kazanan sen olursun.’ gibisinden düşünmeye başladım. Sonra pasaport ve vize işlemlerimi yaptıktan sonra ilk diplomamı almış oldum Edirne-Sınır Kapısını geçince…

Gel gelelim şimdi bana kattıklarına… Öncelikle şunu söylemeliyim ki:

*Ufkum genişledi. Önceden ister istemez hep Türkiye sınırları içerisinde olurdu düşüncelerim sonra da anladım ki dünya Türkiye den ibaret değil her ne kadar televizyonlarda ve sinemalarda görsek de orada yaşamak apayrı bir şey.

*Artık insanlara yargılamadan bakabiliyorum. Çünkü oralarda birçok şey görüyorsun ve zamanla bağışıklık kazanıyorsun. Olaylara daha da kapsamlı bakabiliyorum.

*Artık insanları anlayabiliyorum. Bu hem dil anlamında hem de karakter anlamında… Tabii ki burada zaman faktörü çok önemli…

*Artık insanları daha fazla seviyorum ve saygı duyuyorum.

*Artık ülkemin ve insanlarımızın hakkında yabancıların da düşüncelerini ve tepkilerini biliyorum.

Çok fazla milliyetçi değilim, anti milliyetçi de değilim. Ortasını bulmam da çok etkisi oldu yurtdışı.

Diğer bir yurtdışı maceram hakkında da sizlere bilgi verip lafı fazla uzatmadan bitireceğim. Her zaman derlerdi ‘’Yurtdışına bir kere çıkarsan bir daha bir daha çıkmak istersin’’ diye… Bir kere o tadı alınca bende hep gitmek istedim. Gönüllülük kavramı hakkında bilgi sahibi oldum sonra da dedim ki kendime: ’Gönüllü olabilirim!’ Hem kendime hem de başkalarına faydam dokunur. Zaten de insan çoğu zaman bunun için yaşamaz mı? Sevmek için sevilmek için, mutlu etmek ve mutlu olmak için…

Yaza yaklaştığımız zamanlarda Avrupa Gönüllülük Hizmeti(AGH-EVS) çerçevesinde gitmek için belli başlı başvurular yaptım. Çok da şanslı olmalıyım ki yazı değerlendirebileceğim okulumun da aksamadan yapabileceğim bir AGH Projesi buldum. Makedonya benim için çok farklı bir deneyim olacaktı. Ülke hakkında edinebildiğim kadar bilgi edinmeye çalıştım ki zaten bu bilgiler de çok işime yaradı neticede orada 2 aylık bir süreci dolduracaktım.

Orada Türkçe dersleri verdik yerel halka, yine yerel halktan Makedonca dersler aldıkeğlencenin her türlüsünü gördük, işlerimize özen gösterdik ve üzerimize düşen görevleri yaptık ve tabii ki de bu emeklerimizi gören koordinatörümüz de ödülümüzü verdi. Yerel halkın oyunlarını öğrendik, kültürleri; dinleri yaşayış biçimleri ve fikirleri hakkında olabildiğince soru-cevap şeklinde yüzlerce bilgi edindik.

Sözlerimi Mark Twain in bir sözüyle tamamlamak istiyorum. Her zaman bana ilham verdi ve yaşayış biçimimi şekillendirdi bu söz..

Bundan 20 yıl sonra, yapmadığın şeylerden yaptıklarından daha fazla pişmanlık duyacaksın. Bu yüzden, halatlarını söküp at. Güvende olduğun limandan ayrıl, yelkenlerini rüzgârla doldur, araştır, hayal et, keşfet.'

Abdullah MEMİŞ

 

“Bu web sitesi Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır. İçeriğin sorumluluğu tamamıyla Sorgun Gençlik Derneğine aittir ve AB’nin görüşlerini yansıtmamaktadır.”
Copyright 2019 © Tüm Hakları Saklıdır. Web tasarım Medyatör