×
Herkesin Bir Hayali Vardır. Benimde Hayalim...
Arife CİCİ
 bilgi@sorged.org
 8.01.2015
  SORGUN GENÇLİK DERNEĞİ
 3048 kez okundu

Herkese merhaba, 

Herkesin bir hayali vardır. Benim hayallerimden biri ise dünyayı dolaşmaktır. Bu hayalimi gerçekleştirmenin zor olduğunu ve sadece hayal olduğunu düşünüyordum fakat yanılmışım.Birgün yabancı dil hocamız projeler ile yurtdışına gidebileceğimizden bahsetti.Sınıfta benim gibi bir arkadaşımında bu konuda istekli olduğunu gördüm ve onunla bu konular üzerinde araştırma yapıp bilgiler topladık.

Bu projeler ile eğitimlere, seminerlere  katıldık bunun üzerine AB Gençlik Değişimi Projesi yazmaya başladık.Sosyal paylaşım sitelerinde projeler ile iligili sayfalara bakarken AGH çağrıları görüp araştırıp ve birkaç proje buduk fakat okulumuz olduğu için başvuru yapamadık.Arkadaşım bir gün beni aradı ve Romanya'da 2 aylık AGH projesi olduğunu , gönüllü arandığını söyledi.Bende hemen Romanya?daki ve Türkiye'deki koordinatörler ile yazışmaları yapıp evraklarımı hazırlamaya başladım. Şans benden yanaydı.Proje başlangıç tarihi okulumun bitiminden 1 gün sonraidi.Romanya'da 2 ay AGH projesi  benim için idealdi.Tekrardan 10 aylık bir AGH projesini başka bir ülkede yapabilme hakkım olacaktı.15 Mayıs akşamı 22.00 uçağı ile Romanyaya hareket ettim.

Romanya  ilk yurtdışı deneyimim oldu.Hiç bilmediğim bir yerde kültürleri ve dilleri benden tamamen farklı insanlar ile yaşamaya başladım.Projemin olduğu Ramnicu Valcea'da 15 farklı ülkeden insanlarla birlikte eğlenceli vakit geçirdim.Çok iyi arkadaşlıklar kurdum.Bu benim için bulunmaz bir fırsattı?Farklı insanlar, farklı yaşam tarzları, farklı bakış açıları ile içiçeydim. Projem bir ilkokuldaydı hafta içi hergün birkaç saatliğine gidip çocuklarla zaman geçiriyorduk.Koordinatörümden izin alıp Romanya'nın gitmek istediğim bir çok iline otostop ile gittim.

Otostop Romanya'da gelenek haline gelmiş.Her gittiğim ilde farklı bir deneyim yaşadım,farklı yerler gezip görmem nedeniyle sosyalliğime bir çok artısı oldu, ufkum genişledi,farklı bakış açısı kazandım.Hiç tanımadım bir ortamda kendimi daha iyi ifade edebilme imkanına sahip oldum.Yabancı dilimi bol bol pratik yaparak geliştirdim.Romanya'daki 2 aylık AGH deneyimim bende  olumlu yönde birçok etki bıraktı.

Yurtdışı hayali olan arkadaşlarım okuldaki erasmus ve AB projeleri ile bu hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz.Günümüzde bir çok insan bu fırsatları değerlendirirken siz niçin değerlendiremeyesiniz. Hiç bir şey imkansız değil?

Arife CİCİ

 

Copyright 2021 © Tüm Hakları Saklıdır. Web tasarım Medyatör