×
Doğan KÜTÜK
 bilgi@sorged.org
 21.03.2015
  SORGUN GENÇLİK DERNEĞİ
 3371 kez okundu

Cluj'a giderken İlk Uçuş Deneyimi!

İlk yurtdışı seyahatim olacağı için çok fazla heyecanlıydım. Daha önce uçağa binmediğimden böyle bir uçak korkusu edinmişim kendi kendime. (Ekşi sözlükte ne yazıyorsa tersi doğrudur tezine inanın!:) Bükreş aktarmalı biletimi önceden almıştım. Atatürk havaalanına 2 saat erkenden geldim daha önce hiç bu işlere girmediğim için gelmeden önce deli gibi araştırma yaptım check nedir nasıl yapılır bagaj kontrolü nedir vs. gibisinden bir sürü yersiz endişeye kapıldığımı işlerimi çabucak ve sorunsuz hallederken anladım. Şunu söylemeden geçmeyeyim yurtdışı çıkış harcı nedir abi Allah aşkına deli dumrul vergisi gibi bir şey her neyse bütün işlemler halledildi ve uçak kapısının girişinde uçağı bekliyorum hala rahatım heyecan daha kendini göstermedi ve uçağa binişlerin başlamasıyla bende de hafif bir heyecan.

Uçağa bindim yerimi buldum ve cam kenarının denk geldiğini gördüm bir yandan dışarıyı ne şekilde göreceğim için sevinirken bir yandan hafif bir korku.Yerlerimize oturduk anonslar yapılıyor ve ben içimden bildiğim tüm duaları etmeye başladım. Uçak kalkışa geçerken uçağı trollemek  adına elime yanımda getirdiğim kitabı açtım güya uçağın kalkışıyla falan ilgilenmiyorum tabi yersen. Uçağın kalkış anı, bulutların üzerinde ki özgürlük hissinin tarifi kesinlikle yok ilk olmasından dolayı çok etkilendim. Uçağa binmeden önce bu zamana kadar var olduğunu sandığım uçak korkusunun aslında hiç olmadığını net olarak anladım dünyadaki en güvenilir ulaşım aracı bundan sonra uçaklardır bu kesin. Bükleşe indik aktarma için çok az bir zamanım vardı ve koştur koştur terminalin öbür ucundaki kapıyı sora sora zor da olsa buldum Terminaldeki görevliler yardımsever çekinmeden sorun neresi nerdedir .Cluj'a gitmek için ikinci uçağın yanına geldim ufak bir uçakla geçeçektik ve tekrar aynı heyecan ve hislerle bindim ve sorunsuz şekilde Cluj'a indim ilk uçuş deneyimim gayet güzel ve etkileyiciydi. Cluj'da ki anılarımı ve tecrübelerimi,gördüklerimi ve tanıştığım güzel insanları diğer yazımda aktarmaya çalışacağım..

Romanya Cluj'da 1 Hafta...

Cluj'a indikten sonra proje koordinatörlerinden bir arkadaş havaalanından bizi taksiyle kalacağımız hostele götürdü. Havaalanı küçük ve şehir merkezine yakın. Romanya parası ile 22-25 LEİ ( 14 TL ) taksi ücreti tuttu ve caddeden hostele doğru yürümeye başladık. Cluj'da ilk dikkatinizi çekecek başınızın üstüne bir kablo denizi var her yer sayısız elektrik kablosu ile dolu şehrin güzel tarihi dokusunu elbetteki hoş göstermiyor umarım yakın zaman da tüm o kabloları yerin altına alırlar. Gelelim ilk izlenimdeki İkinci dikkatimi çeken şey İstanbul'un Fatih semitindeki şehri çevreleyen surlara benzer devasa duvarlarla çevrili sokaklar vardı ve bizim hostelin sokağı da böyle bir yer lokasyona sahipti. Şehrin mimarisi macarlardan çok etkilenmiş Macarlar ile Romenler kıyasıya yarışmış diyebiliriz güzel eserler bırakmak için. Sokakları,meydanları arnavut kaldırımları şeklinde şehrin tarihi yapısıyla bire bir uyumlu ve bu yüzden yürümesi çok zevkli bir yer Cluj sokaklarında.

Hostele geldiğimizde tahmin ettiğiniz üzere dünyanın çok farklı yerlerinden bir çok gezgin,turist vardı ve ilk intibam hepsinin arkadaş canlısı ve samimi olduğu yönündeydi. Projenin diğer katılımcıları ile akşam yemeğinde tanıştık. 2 italyan, 1 Finlandiyalı,1 Alman, 6 Ermeni, 1 Brudili,1 Moldova,1 Belçikalı (Türk) ve yine Belçika'dan, Slovenya,Romanya'dan olmak üzere 18 kişilik bir proje ekibiydik. Projemizin ana teması kültürlerarası öğrenme ve göçmen gençlerin birlikte çalışma becerisini geliştirmeydi. Gayet faydalı bir proje olduğunu söyleyebilirim. Ben daha çok Cluj'la ilgili gördüklerimi aktarmak istiyorum.

   Cluj, Transilvanya bölgesinin kalbinde Romanya'nın en büyük 2.şehri ve kozmopolit bir yapısı var.Cluj ülke dışından gelmiş ve çevre illerden binlerce kendi öğrencisiyle tam bir öğrenci şehri diyebiliriz her gün ayrı ayrı etkiliklerin olduğu canlı bir şehir. Gece geç saatlere kadar açık mekanlar görebilirsiniz. 24 saat açık alışveriş merkezini duyunca epey şaşırmıştım ama evet Sora Shopping Center 24 saat açık. Bir diğer 24 saat açık mekanımız cankurtaran İstanbul Sharma yani Fatihli Fahri abinin kebap restoranı döneri,kebabı ev yemekleri ve baklavasıyla Türkiye'yi aratmadı.     

Cluj'un en mükemmel özelliklerinde birisi ise gittiğimiz birkaç yer hariç neredeyse tüm mekanlarda,cafelerde,meydanlarda wifilerin şifresiz herkesin erişimine açık olması inanılmaz iş görüyor yurt dışında beleş wifiJ. Cluj'da bir çok tarihi kişiliğin heykelleri ve anıtları sık sık rastladığımız şeylerden.Özellikle kiliseleri,büyük tiyatro binası olmak üzere Cluj gerçekten estetik açıdan güzel bir şehir. Tüm şehri gören bir tepe vardı ismi Belvedere ancak oraya çıkmaya fırsatım olmadı bir dahaki sefere oraya da çıkıp bu güzel şehri tepeden de görmek istiyorum.Proje kapsamında Cluj'a yarım saatli mesafedeki "Salina Turda Salt Mine" bir tuz maden müzesini ziyaret ettik.Madenin yaklaşık 200 metre altına iniyorsunuz ve yerin 200 metre altında çocukların vakit geçirmesi için oyun parkı,cafe,tiyatro buluyorsunuz.Turistlerin en yoğun ziyaret ettiği yerlerden birisi bu maden gerçekten etkileyici ve bir o kadar da soğuk. Romanya'da hayat pahalılığı Türkiye ile hemen hemen aynı yediğimiz içtiğimiz günlük alışverişlerimiz veya giysiler,ayakkabılar çoğunun fiyatı Türkiye'de ki ile aynı seviyede diyebilirim yani Romanya sanıldığı kadar ucuz bir şehir değil. Yerel halk daha çok kendi dillerini tercih ediyor ancak genç nüfus yani üniversite gençliğinin yabancı dil olarak ingilizceyi çok iyi konuşmalarının yanı sıra en az 1 farklı yabancı dil daha bildiği müthiş bir kendini yetiştirmiş genç kitleye sahip Cluj şehri.

Cluj'da çok iyi insanlar tanıdım gerek projeden gerek proje dışından muhteşem insanlarla arkadaşlık kurdum. İnsanların dil,din,ırk,renk,siyasi görüş birlikteliği olmadan da anlaşabildiğinin kanıtı niteliğinde eğlenceli bir projede yer aldığım için kendimi şanslı sayabiliyorum.

Doğan KÜTÜK.

 

“Bu web sitesi Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır. İçeriğin sorumluluğu tamamıyla Sorgun Gençlik Derneğine aittir ve AB’nin görüşlerini yansıtmamaktadır.”
Copyright 2019 © Tüm Hakları Saklıdır. Web tasarım Medyatör