×
Hüseyin İNCİ
 huso@hotmail.com
 11.07.2015
  SORGUN GENÇLİK DERNEĞİ
 155 kez okundu

Okulumuzun genel amacı; öğrencilerimize orta öğretim seviyesinde ortak genel kültür kazandırılmasına ve endüstriyel teknik alanlarda mesleki formasyon verilmesine, öğrencilerin kendilerini hayata, iş alanlarına ve yüksek öğretime hazırlamasına yardımcı olmaktır.

Türkiye’de yanlış yönlendirmeden ve şiddete olan eğilimden dolayı her yıl ortalama 150.000 çocuk suça karışmakta ve Avrupa Ülkeleri ile kıyaslandığında ülkemiz bu alanda 3. sırada yer almaktadır. Geçtiğimiz öğretim yılında disiplin cezaları ve devamsızlık nedeniyle 400.000 çocuğun okulla ilişkisinin kesilmesi ve bu bireylerin en az yarısının suça karıştığı ve %30 unun da uyuşturucu kullandığı görülmektedir. Bu sebeple çocukların devamsızlık yapmalarına ya da disiplin cezası almalarına sebep olan faktörlerin araştırılması ve iyileştirme çalışmaları yapılması oldukça önemlidir. Çocukları eğitimden uzaklaştırmak ya da okulla ilişkisi kesmek asla bir çözüm yolu olmalıdır. Çünkü bu durum onları suça daha çok yöneltmekte ve toplumdan dışlanmalarına sebep olmaktadır.

İtalya’da hareketlilik faaliyetine katılan toplamda dört öğretmen olarak; devamsızlıkların azaltılmasına yönelik yöntem ve stratejileri öğrenerek öğrencilerimize okulu sevdirme, okula gelmeyi zorunluluk ya da iş olarak görmeyi engelleme alanında etkin bir şekilde rol almayı hedefledik.

Eğitim Dipnotları;

Algılama problemi olan öğrencilere nasıl yardımcı olabileceğimiz üzerine de değerlendirmelerde bulunup, öğrenciler de genel olarak karşılaşılan problemlerin; ödev yapar iken konsantre bozukluğu ve zamanı etkin kullanılamaması olduğunu saptadık.

Okul terkinin olmasında karmaşıkbirçok sebep vardır. Bunlar, öğrencinin okula olan aidiyetlik duygusunun eksikliği, öğretmenin mesleğini sindirememesinin öğrenciler üzerinde yarattığı negatif enerji; bunlardan başlıcalarıdır. İtalya Eğitim sistemini incelediğimizde, eğitim bölgelere göre uyarlanmakta ve müfredatı ona göre şekillenmektedir. Tercih döneminde “Doğru yönlendirme projeleri” uygulanıp, yanlış tercih sonucu okul terklerini başarılı bir şekilde azaltmaya çalıştıkları görülmüştür. Kardeşler arasında ki dengenin meslek seçimini etkilemesi, çocuğun kendi düşünce- hayalleri ile ailesinin-arkadaşlarının beklentileri arasında dengeyi sağlayamaması bireyde meslek seçerken motivasyon kaybına neden olmaktadır. 14 yaşında ki bir çocuğun liseye geçerken sağlam kararlar verememesine karşılık önlem alınarak; Rehber öğretmen, öğrenci ve veli işbirliği ile çocuk sağlıklı bir şekilde geleceğini kurmak adına yönlendiriliyor.

Rehber öğretmenleri ile ortaklaşa yapılacak çalışmalarda, öğrencilerin okul, öğretmen ya da öğrenciler ile ilgili olumsuz görüşlerini öğrenebilmek amacı ile ikili görüşmeler yapılacak ve devamsızlıkların altında yatan temel neden araştırılacaktır. Bu sayede devamsızlık nedeni ile okulla ilişkisi kesilme ve zorunlu olarak eğitimden uzaklaştırılma riski taşıyan her bireyin eğitim hayatına ve topluma kazandırılması sağlanacaktır. Böylece erken okul terklerinin azaltılmasına yönelik verimli bir çalışma da yapılmış olacaktır. Ayrıca devamsızlık nedeni ile okulu bırakan bireylerin suça karışma oranlarının yüksek olması göz önüne alındığında, bu oranın azaltılmasına da katkı sağlanacaktır.

Sizlere genel itibari ile yazımda eğitimimiz ile alakalı bilgiler verdim. Bunun dışında İtalya’nın çeşitli şehirlerine kültürel geziler de düzenledik. Bu gezilerimizin video belgeselini hazırlayarak projemizin yaygınlaşmasını katkı sağladım. Bu videolara sitemizin (http://gurpinarimkbeml.meb.k12.tr/) “Gezi Belgesellerimiz” sekmentindenrahatlıkla ulaşabilirsiniz…

İyi seyirler!

Hüseyin İNCİ

Okul Psikolojik Danışmanı ve Proje Koordinatörü

“Bu web sitesi Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır. İçeriğin sorumluluğu tamamıyla Sorgun Gençlik Derneğine aittir ve AB’nin görüşlerini yansıtmamaktadır.”
Copyright 2019 © Tüm Hakları Saklıdır. Web tasarım Medyatör