×
Mert Nazım ALTUN
 bilgi@sorged.org
 20.12.2015
  SORGUN GENÇLİK DERNEĞİ
 189 kez okundu

Merhabalar ,

Öncelikle kendimi tanıtarak giriş yapmak istedim. Mert Nazım ALTUN  Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünden geçtiğimiz yıl mezun oldum. Eğitimime Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi 3.sınıfdan devam etmekteyim.

Sizlere Karamandan Avrupa’ya uzayan hikâyemi ve bundan sonra gelişen olayları aslında hiçbirşeyin zor olmadığını anlatmaya çalışacağım.

Henüz üniversite birinci sınıfta iken Erasmus ve Erasmus + programlarından henüz haberdar değildim.Arkadaş ortamımızda da hiç konu olmamıştı.Üniversitedeki ilk yılımda İngilizce hocamız ders sonunda Erasmus’dan bahsetmişti ve bizimde gidebilme şansımız olduğunu söyledi ve bu bende bilinçaltına yerleşmişti ama buna dair herhangi bir faaliyetim olmamıştı.Sene sonuna doğru edindiğim yeni arkadaşlıklar bana avrupanın kapılarını açacakmış meğer.Girdiğim yeni arkadaş ortamımda bazı arkadaşlar bana EVS yani Avrupa Gönüllü Hizmetinden bahsetti ve aramızdan bir kişi Romanya’da 2 aylık bir projeye kabul edilmişti.Bende sırf başvuruda bulunmak için Ankara’da bulunan bir kuruluş aracılığı ile başvurmuştum ama nerden bilebilirdim bu başvurudan 1 hafta sonra kabul telefonu alacağım.Başvuruyu yaparken hiç ümidim yoktu çünkü yaz döneminde EVS yapmanın çok zor olduğunu araştırmalarım sonucunda elde etmiştim.Benden önce başvuran birçok arkadaşım olmasına rağmen başvurumdan tam 1 hafta sonra bana  kabul telefonu geldi ve çok şaşkındım. Bulgaristan/Pazarcık’da Engellilerle alakalı bir projeye kabulüm söylendi ve gitmek isteyip istemediğim soruldu. Henüz yabancı dilim yok denilebilecek seviyede azdı ve gideceğim şehir hakkında herhangi bir bilgi sahibi değildim telefonda benden cevap bekleyenler vardı ne diyebilirdim kitabiki “EVET” dedim ve bu cevap bana çok şey kazandırdı.

Bulgaristan’a gittim ve harika bir ortamla kuruluşla karşılaştım giderken aklımda bir çok soru işareti vardı yabancı dilim olmadan yabancı bir ülkede ne yapacaktım, gittiğim ülkede nasıl bir ortam var bilmiyordum tüm riskleri göze alarak buraya gelmiştim.

Burada geçirdiğim günler hayatımın en güzel günleriydi birçok şey öğrendim, onlarca arkadaş edindim 2 kafadar tren ile balkan turuna çıktık birçok ülke, kültür ve şehir görmüştüm. Olmayan yabancı dilimi geliştirme fırsatı buldum J hiç ama hiçbir kere bile pişmanlık duygusu duymadım.

2 ay öyle hızlı geçiyorduk ki bu sürenin bitmesini hiç ama hiç istemiyordum. Türkiye’ye döndükten sonra Karamanda 6 ülke katılımlı gençlik değişim projesine katıldım, burada tanıştığımız arkadaşlarla proje yazma kararı aldık ve 6 kafadar kendi projemizi yazdık ve sonuçlar açıklandı artık bizimde bir projemiz vardı inanılmaz bir deneyim olacaktı. Geçtiğimiz Ekim ayında Bulgaristan’da geçirdiğim projeye özenerek yazmış olduğumuz projemizi gerçekleştirdik.4 ülkeden 24 genci Karaman’da misafir ettik ve harika bir deneyim oldu bizler için.

Dedim ya bundan 1 sene öncesine kadar hiçbir bilgim yokken Erasmus hakkında bir başvuru nelere sebeb oldu nasıl deneyimle elde ettik. Avrupa hayaldi benim için belki ileriki yıllarda iş dolayısıyla giderim diye düşünürdüm fakat bir baktım kendimi orada buldum. Hiçbirşey hayal değil, hiçbirşey için genç değil sizde bir an evvel atağa geçin ve belli amaçlar için çaba sarf edin. :)

Mert Nazım ALTUN  

“Bu web sitesi Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır. İçeriğin sorumluluğu tamamıyla Sorgun Gençlik Derneğine aittir ve AB’nin görüşlerini yansıtmamaktadır.”
Copyright 2019 © Tüm Hakları Saklıdır. Web tasarım Medyatör