×
Sadık Demirbağ
 bilgi@sorged.org
 13.12.2015
  SORGUN GENÇLİK DERNEĞİ
 147 kez okundu

Merhabalar,

Yeni insanlar, coğrafyalar ve kültürler tanımanın, insan hayatında büyük bir değişime ve yeni tecrübeler kazandırdığını bir yıllık Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) sırasında deneyimledim. Daha önce, gençlik değişimleriyle yurt dışına çıkmıştım, ancak bir yıla bu kadar çok şey sığdırabileceğimi ben bile düşünememiştim.

Türkiye’den Batı ve Orta Avrupa’ya giden bir genç için ekonomik durum çok önemlidir. Eğer orta halli bir ekonomik duruma sahipseniz, bazen yapabilecekleriniz ve gezebileceğiniz ülke sayısı sınırlı kalabiliyor. Bu yüzden, eldeki olanaklarla en iyisini yapmaya odaklanmak lazım. Ben bir yılda en iyisini yapmaya çalıştım.

Yaşama dair farklılıklar, ilk aylarda kendini çok iyi hissettirdi. Slovakya ve bulunduğum şehir beni adaptasyon konusunda çok zorladı. Bir de üzerine yabancı dil konusundaki sıkıntılar gelince, iyi geçmedi diyebilirim. Ancak her ne olursa olsun, bu da büyük bir tecrübe kazandırdı.

Slovakya Ulusal Ajansı’nın gerçekleştirdiği tanışma ve değerlendirme toplantıları,  diğer ülkelerden gelen gönüllülerle tanışmama imkân sağladı. Böylece, bir yıllık sürede birlikte güzel şeyler paylaştık.

Hayatımda ilk kez, dağ yürüyüşüne, çadır kampına katıldım.Ülkeler arası otobüs yolculuğu yaptım. Birçok ülkeyi gezdim. Ve garip gelebilir ki, Çinli, Kanadalı ve İngiliz arkadaşlarım oldu. Onların, yaşamlarına ve düşüncelerine dair güzel şeyler öğrendim J

Avrupa’da sosyal yaşam Türkiye’den kat kat daha iyi. Toplumsal baskıyı hissetmiyorsunuz. Giyiminizden, davranışlarınızdan veya görünüşünüzden dolayı yargılanmıyorsunuz. Bu da insanların kendisini tanıması konusunda önemli bir noktadır.

Bir yıl boyunca, görsel ve yazılı medya konusunda çalıştık. Kurduğumuz websitesi ile tecrübelerimizi ve çeşitli toplumsal sorunlara gazetecilik çalışmalarımızı yayınladık. Ayrıca, bölgede gençlerin sorunlarına çözümler bulmaya çalıştık. Gerçekleştirdiğimiz sosyal faaliyetlerle onlarla kaynaşma fırsatı yakaladık. Bu ay sonunda projem bitiyor. Organizasyon ve proje konusunda istediklerimi tam anlamıyla gerçekleştirememiş olsam da buradan mutlu ayrılacağım.

Çalışmalarımıza şu websitesinden ulaşabilirsiniz: http://evs.fundament.sk/

 

Sadık Demirbağ

Slovakya

Gönderen kuruluş: Yaygın Eğitim Merkezi Derneği-Ankara

Son Yazıları
“Bu web sitesi Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır. İçeriğin sorumluluğu tamamıyla Sorgun Gençlik Derneğine aittir ve AB’nin görüşlerini yansıtmamaktadır.”
Copyright 2019 © Tüm Hakları Saklıdır. Web tasarım Medyatör