×
Seçil EKİNCİ
 bilgi@sorged.org
 2.06.2013
  SORGUN GENÇLİK DERNEĞİ
 1249 kez okundu

Herkese Merhabalar,

Sizlere 2011 yılında yapmış olduğumuz proje deneyimimden bahsetmek istiyorum.  Aslına bakarsanız bunu hayal bile edemezdim. Altı ay içinde üç değişik ülkede üç haftalık bir deneyim oldu bu. 

Okulumuz Turizm Meslek Lisesi ve bende liseyi turizm okudum ama meslek olarak ingilizce öğretmeni olmayı tercih ettim. Şimdi mezun olduğum lisede öğretmen olarak çalışıyorum o yüzden hem mesleği bilmem hemde dil öğretmeni olmanın avantajlarını kullanabiliyorum.
Tahmin edeceğiniz gibi bizim projemiz mesleki eğitim ve stajını kapsayan bir meslek projesiydi. Projemizi diğer inglizce öğretmeni arkadaşlarla hazırladık. Toplamda beş hareketlilik vardı ve benim hareketliliğim Hollanda olmuştu. İşe başlarken  çok tedirgindim çünkü ilk proje deneyimimdi  ve çok heyecanlıydım ayrıca çok da ısrarcıydım. Uzun ve verimli bir çalışmanın ardından projemizin kabul edildiğini duyunca adeta sevinçten havalara uçtuk. 

On öğrencimle beraber Hollanda'nın yolunu tuttuk. Bizim için çok keyifliydi. Değişik yerler görmek farklı kültürden insanlarla vakit geçirmek sıradışı bir tecrübeydi. Hic bir sorun yaşamadık ama dil bilmenin ne kadar zorunlu olduğunu bir kez daha yaşayarak anladım. Öğrencilierimin eğitimlerinden arta kalan zamanımızı kültür gezilerine ayırdık. Hem Hollandayı hemde Fransa ve Belçikayı da gezme imkanı bulduk. Tek yaşadığımız sorun sanırım yemek oldu. Yemek kültürlerimiz çok farklı o yüzden genelde Türk lokantalarını tercih ettik. Öğrencilerim için de çok keyifliydi hem yurtdışına çıkma fırsatı buldular hemde eğitim görerek çeşitli sertifikalar aldılar. 

Müthiş bir üç hafta geçirdikten sonra yurdumuza döndük ailelerimizi de özlemiştik ama yinede içimizde bir burukluk vardı. Hala oralardaki dostlarımızla görüşüp hasret  gideriyoruz .Herkesin proje deneyimi yaşamasını ve korkusuzca bu proje deneyimini yaşamalarını tavsiye ediyorum.
Herkese bol projeli günler diliyorum...

Seçil EKİNCİ

 

“Bu web sitesi Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır. İçeriğin sorumluluğu tamamıyla Sorgun Gençlik Derneğine aittir ve AB’nin görüşlerini yansıtmamaktadır.”
Copyright 2019 © Tüm Hakları Saklıdır. Web tasarım Medyatör