×
Ajans’tan büyük destek
 5.01.2017 12:11:23
  SORGUN GENÇLİK DERNEĞİ
 1439 kez okundu

Sorgun Gençlik Derneği tarafından hazırlanan Erasmus+ KA1 Gençlik Çalışanlarının Hareketliliği programı kapsamında "Gençler Kariyer ve İstihdamı Konuşuyor" isimli proje Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Türkiye Ulusal Ajansı) tarafından kabul edildi.

"Gençler Kariyer ve İstihdamı Konuşuyor" isimli proje Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı'na (Türkiye Ulusal Ajansı) sunulan toplam 983 başvurudan kabul gören 115 proje arasına girerek büyük bir başarıya imza attı.

PROJE SORGUN’DA UYGULANACAK

Konuyla ilgili açıklama yapan koordinatör Hali Oğuz, ‘Projemizin toplam süresi 6 aydır. 11-01-2016/11-07-2016 tarihleri arasında uygulanacaktır. Projemizin ana faaliyeti ise 12 Ülkeden 42 katılımcıyla birlikte 14-21 Mayıs 2016 tarihleri arasında Sorgun'da uygulanacaktır.

Projemize destek verecek kurumlar arasında Üsküp Amerikan Üniversitesi, Polonya Krakow Üniversitesi, Estonya Tallin Üniversitesinin yanı sıra konuyla ilgi faaliyet gösteren Kobiler, Sivil Toplum Örgütleri ve Özel şirketlerde bulunmaktadır.

Türkiye’nin ve AB Ülkelerinin önde gelen sorunlarından birisi genç işsizlik sorunudur. Şüphesiz, bu sorunlar yalnız bireyde değil, bireyin içinde yaşadığı toplumu da etkilemektedir. Gençler toplum içinde var oldukları ve toplumu şekillendirdiklerine göre, bireyin toplumu, toplumun ise bireyi etkilediği bir gerçektir.

ORAN Kalkınma Ajansının 2014-2023 yaptığı Bölge Planına göre;  TÜIK verilerine göre, 2012 yılında 453.211 olan Yozgat nüfusunun 2023 yılında 305.907 ye düşmesi beklenmektedir. Göç dolayısıyla Yozgat'ta genç nüfusu da azalmaktadır.

Gençlerin kaygıları sınav öncesinde başlamakta ve üniversiteli olmalarıyla kaygıları bitmemekte, öğrenim hayatı boyunca da birçok faktör kaygıları üzerinde etkili olmaktadır. Okul hayatının son yıllarında üniversite öğrencilerinde, en büyük kaygı kaynağı gelecek endişesi ve bununla bağlantılı olarak bir iş sahibi olma diğer bir ifadeyle “işsizlik kaygısı” baş göstermeye başlamaktadır.

İşsizlik gençler üzerinde büyük bir baskı oluşturmaktadır. İş bulamadığı için hali hazırda ekonomik problemler yaşayan gençler, sürecin uzaması ile birlikte toplumsal baskının bir sonucu olarak sosyal ve psikolojik sorunlar, değersizlik, mutsuzluk, kendini yalnız hissetme, sorumluluklarını yerine getirememe, öfke duyma durumları gibi bir takım sorunlar yaşamaktadır. Bu sorunlar gençleri ruhsal yönden yıpratmakta, hırsızlık, alkol ve madde bağımlılığı gibi çeşitli anti sosyal davranışlara ve intihara sürüklemektedir.

Projemizle gençlere, istihdam ve kariyer planlaması, girişimcilik, iş ve meslek konusunda rehberlik, öz geçmiş hazırlama, iş bulma araçları, liderlik gibi yeni nesil is bulma stratejileri ve Mülakat Teknikleri Eğitimi hizmetleri verilmesi planlanmıştır.

Projemizle Üniversite öğrencilerin ve iş arayan üniversite mezunu diğer gençlere uygun iş bulma sürecini kolaylaştırmak üzere istihdam ve kariyer planlaması, girişimcilik, meslek, iş ve kariyer beklentileri konusunda danışmanlık hizmeti sunulacaktır. Sunulacak bu hizmetler sonucunda gençlerin çalışabilecekleri sektörler, uygun işler, kişilik özelliklerine ve beklentilerine karşılık gelen işler, özgeçmiş hazırlama, iş bulma araçlarını aktif ve etkin olarak kullanabilme, iş görüşmesi teknikleri vb. konular hakkında bilgi sahibi olması beklenmektedir.

Projemizin en büyük destekçileri ise ortaklarımızdır. 12 ülkeden alanında uzman 42 katılımcıyla birlikte faaliyetler yapılacaktır. Bu kurumlardan katılacak olan uzmanlar genç işsizliği genç istihdamı ve mesleki eğitimler üzerine farklı eğitimler ve çalışmalar yapan kişilerdir. Ortaklarımız projenin AB ülkelerinin, Sorgun ilçesinin ve dolayısı ile Yozgat ilinin ekonomik ve sosyal gelişimine ivme kazandıracağına inanmaktadırlar. Ayrıca bölgemizden de Politika yapıcılar ve alanında uzmanlar kişilerde projemize destek vereceklerdir.

Faaliyetlerimizde yaygın ve sargın eğitim yöntemlerini kullanarak Eğitim, seminer, çalıştay, panel, konferans kültürel faaliyetler, söyleşiler, soru-cevap, TV programları, simülasyonlar, grup çalışmaları beyin fırtınası ve grup çalışmaları yapılacak’ diye konuştu.

Habere ulaşmak için lütfen tıklayınız...

“Bu web sitesi Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır. İçeriğin sorumluluğu tamamıyla Sorgun Gençlik Derneğine aittir ve AB’nin görüşlerini yansıtmamaktadır.”
Copyright 2019 © Tüm Hakları Saklıdır. Web tasarım Medyatör