×
Gençler, kültürümüzü tanıttı
 5.08.2018 22:03:07
  SORGUN GENÇLİK DERNEĞİ
 831 kez okundu

Sorgun GençlikDerneği, hazırladığı projelerle gençlerin Avrupa ülkelerine giderek, bilgilerini, becerilerini geliştirmenin yanında, farklı kültürler hakkında bilgi edinip, Türk kültürü ve geleneği hakkında diğer ülkeleri bilgilendirme çalışmalarında yer almalarını sağlamaya devam ediyor.

Sorgun Gençlik Derneği'nin ortak olduğu New Opportunities Association kurumu tarafından hazırlanan Bulgaristan Ulusal Ajansınca finanse edilen Erasmus+ KA1 Gençlik Çalışanlarının Hareketliliği programı kapsamında "Youth Work for Shaping an Inclusive Society” adlı Eğitim Kursu 11-20 Temmuz 2018 tarihleri arasında Bulgaristan’ın Sofya şehrinde gerçekleştirildi. Türkiye'yi ve SORGED`i temsilen Hasan Bilir, Büşranur Altunok ve Samet Şenyüz katıldı.


Eğitim kursunda Sosyal içermenin, insan haklarına saygının, dahil edici toplum inşa etmek için gençlik çalışmalarının ana amacı olan değerler önündeki engelleri azaltmada tekniklerin uygulanması ve bunları yaparken sosyal statü, din, cinsiyet ve ırk gözetmeden hareket etmek, sosyal içermeyi destekleyen iletişim ve medya kampanyaları konusunda gençlik çalışanlarının niteliklerini artırmaya yönelik faaliyetle yapıldı. Ayrıca katılımcılar geldikleri kurumlarını ve ülkelerini kısaca tanıtımını yaptı ve yöresel kıyafetlerini, yiyecek-içeceklerini, danslarını, müziklerini vb. tanıttı. Türk ekibi olarak 12 farklı ülkeden gelen katılımcılara Türk kültürünü yakından tanıtma fırsatı bulduk. Yöresel oyunlarımızı tanıttık. Türk lokumu, kına, nazar boncuğu, kına götürerek tanıtımı yaptık.

Eğitim kursuna Türkiye, Bulgaristan, İspanya, İtalya, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Slovakya, Polonya, Ukrayna, Gürcistan, Litvanya ve Yunanistan ülkelerinden toplamda 36 genç katıldı.

Avrupa ülkeleriyle ortaklaşa hazırlanan bu tip etkinliklerin gençlerin ufkunu açmakla sınırlı kalmamakta, Gençlerimiz gittikleri ülkelerin sosyal ve kültürel yapısı hakkında da bilgi ediniyor, uygulamalı çalışmalara katılıyor. Bununla birlikte Türk kültürünü, sanatını, geleneklerini de anlatma, tanıtma imkanı buluyorlar. Projeler sadece eğitimle sınırlı bir durum değil. Bir anlamda kültürlerin birbirlerini tanımaları, sahiplenmelerine de katkıda bulunuyor.

Proje Katılımcısı Büşranur Altunok, "İlk defa eğitim içerikli ilk yurt dışı projemdi. Birbirinden farklı 12 kültürün, daha önce hiç görmediğin arkadaşların, eğitici seminerler ve grup çalışmaların olduğu 9-10 günlük bir programda yer aldık. Programda sadece ülkemizi ve kültürümüzü tanıtmakla kalmadık birbirimizin sosyal sorunlarına da birlikte çözüm yolları aradık. İmkanları kısıtlı bireylerin topluma kazandırılması, sosyal proje yazımı ve girişimcilik gibi pek çok konularda da bilgi sahibi olduk ülkemizde yaptığımız çalışmalarla birbirimize de yol gösterdik. Belki de en önemlisi ise Plovdiv ve Sofya gezileri veya birlikte izlediğimiz Fransa/Hırvatistan maçından da öte kazandığımız yeni dostluklardı, gezide kaybolduğumuz zaman birbirimize olan inancımızdı. Bu program için bize ışık olan Sorgun Gençlik Derneğine de teşekkürü bir borç biliriz. İyi ki var"dedi.


Proje Katılımcısı Samet Şenyüz, "Bu benim yurtdışında katıldığım ilk eğitimimdi. Bu proje sayesinde hem diğer ülkelerden birçok arkadaş kazanmış oldum hem de Türk insanını ve kültürünü orada tanıtma imkanına sahip olduk. Proje sayesinde diğer ülkelerle sosyal sorunlarımız neler bunlara nasıl çözüm üretebilirizin üzerine çalışmalar yaptık. Aynı zamanda kişisel gelişimime de büyük katkı sağladı bunun yanı sıra uluslararası geçerliliği bulunan youthpass sertifikasına da sahip oldum" ifadelerini kullandı.

“Bu web sitesi Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır. İçeriğin sorumluluğu tamamıyla Sorgun Gençlik Derneğine aittir ve AB’nin görüşlerini yansıtmamaktadır.”
Copyright 2019 © Tüm Hakları Saklıdır. Web tasarım Medyatör