×
U-Mutlu Gençler Projesi Tamamlandı.
 8.12.2014 22:20:48
  SORGUN GENÇLİK DERNEĞİ
 1461 kez okundu

AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi (Türkiye Ulusal Ajansı) tarafından kabul edilerek desteklenen işsizlik sorunlarını ele alan "Erasmus + KA1 Gençlik Çalışanlarının Hareketliliği U-Mutlu Gençler!" isimli projemiz tamamlandı.

SORGED Başkanı Halil Uğuz, Türkiye'nin ve bölgenin en önemli sorunlarından birisinin de işsizlik olduğunun hatırlatarak, bunun çözüm yollarını uluslararası platformlarda ele almaya çalıştıklarını söyledi. Uğuz, proje kapsamında Almanya, Hollanda, Hırvatistan, İspanya, Bulgaristan, Macaristan, Romanya, Makedonya, Estonya'dan gelen 10 ülkeden 35 katılımcının Sorgun'da işsizlik sorununa yönelik çalışmalar yaptığını belirterek, "Proje kapsamında 16 kamu kurumu 5 STK, 8 Atölye çalışması yaparak AB ülkelerinin ve Türkiye'nin ortak sorunu üzerine çözüm yolları bulmaya çalıştık" dedi. 

Uğuz sözlerine şöyle devam etti: "Projemizin sonucunda gençlik istihdamının daha geniş ve derin bir şekilde anlaşılmasını sağladığımızı düşünüyorum. Gençlerin istihdam sorunlarını ve etkilerini 10 ülkeden gelen 35 katılımcıyla birlikte masaya yatırdık. İstihdam ve özellikle genç istihdam konuları üzerine çalışan organizasyonlarla birlikte atölye çalışmaları yaparak farklı çalışma şekillerini öğrendik. Kamu kurum kuruluş, STK'lara yaptığımız çalışma ziyaretleri sonucunda her ülke kendi ülkesiyle iş alanlarını, meslek kurumlarını karşılaştırmalar yaptı. Ortaklarımızla birlikte gençlere yeni istihdam yaratmada farklı kurumların çalışmalarını inceleyerek iyi uygulamaları gördük. 

İlçemize 9 farklı ülkeden gelen organizasyonlarla gençlik işsizliği konusunda ağlar oluşturduk bundan sonrada iletişimde kalıp farklı çalışmalar, projeler yapacağız. Projemizde yer alan katılımcıların ufkunun genişlediğini, imkanları kısıtlı bir ilçe olan Sorgun gençlerinin öz güvenlerinin geliştiğini düşünüyorum. 10 farklı ülkeden gençlerin bir araya gelerek bu farklılıkların onların büyük ülke Avrupa'da birlikte yaşayabilmek ve çalışabilmek için bir sorun teşkil etmeyeceğinin farkına varılmasını sağlandığına inanıyor, gençlerin birbirlerini daha iyi tanıdıklarını ve yabancı düşmanlığı, ırkçılığın ve ön yargıların kırıldığını düşünüyorum. Ayrıca bundan sonraki süreçte Avrupa düzeyinde yapılan çalışmaları yerelimizde uygulanması için girişimlerde bulunacağız.

Projemizle ilgili yerel ve ulusal basında çıkan haberlerimiz:

Milliyet haberi için tıklayınız...                                                 Yozgat İleri Gazetesi için tıklayınız... 

 

Sorgun Postası için tıklayınız...                                                 Sorgun Kaymakamlığı için tıklayınız.

 

Bozok Üniversitesi için tıklayınız...                                            Yozgat Yenigün için tıklayınız...  

 

Merhaba Yozgat için tıklayınız...                                                 Yozgat Haber için tıklayınız... 

“Bu web sitesi Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır. İçeriğin sorumluluğu tamamıyla Sorgun Gençlik Derneğine aittir ve AB’nin görüşlerini yansıtmamaktadır.”
Copyright 2019 © Tüm Hakları Saklıdır. Web tasarım Medyatör