×
Büyüyoruz
Avrupa Birliği, Eğitim, Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Ulusal Ajans) tarafından finanse edilen Eylem 1.1 Gençlik Değişimleri 'Büyüyoruz' isimli projemiz kapsamında, unutulmaya yüz tutmuş olan çocuk oyunları yeniden hatırlandı.

Proje kapsamında Sorgun'a, İtalya, Letonya, Fransa, Estonya ve Litvanya olmak üzere 5 ülkeden 25 gencin gelerek, bu gençlerle birlikte proje ortağı 5 ülkenin 30’a yakın çocuk oyununu oynanıp, yeniden hatırlandı.

Projemiz ile ülkelerin unutulan oyunlarını yeniden canlandırdık. Yerleşik bir hayata geçen ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte sokak ve çocuk oyunlarından uzak kalan yeni nesil, maalesef bu oyunların bir çoğunu bilmiyor. Biz bunu tersine çevirip unutulan o güzel oyunları yeni nesle de öğretmek için girişimlerde bulunduk.

Estonya'dan Tiina Noulik'in gösterdiği  “Evrim” oyununu oynadılar. Estonya'nın oyununun ardından “Körebe” isimli Türk oyununu oynayan konukların, bu oyuna oldukça iyi konsantre oldukları ve büyük bir zevk aldıkları gözlendi.Letonya'dan Atis Borinskis'in “Sauna Yakma”,  İtalya'dan Luigi De Santis'in “Asker Tokadı”, Litvanya'dan Ovidijus Kriauciunas “Ninja” ve Fransa'dan Katharina Brehat'ın gösterdiği “1-2-3 Güneş” isimli oyunları büyük bir zevkle oynadılar.

İtalya'dan Luigi De Santis, Türkiye'yi çok beğendiğini ve özellikle Kapadokya'ya hayran kaldığını vurgulayarak, bu tür oyunların insanları birbirine bağladığını ve insanları daha mutlu yaptığını dile getirdi. Litvanyalı Ovidijus, hem Sorgun'u, hem Yozgat'ı özellikle de Kapadokya'yı çok sevdiğini, ilk kez böyle bir projeye katıldığını, yeni insanlar ve yeni diller öğrenmekten çok mutlu olduğunu, burada öğrendiği oyunları ülkesinde de oynamak ve öğretmek istediğinin altını çizerek Körebeyi ve Fransızların 1-2-3 Güneş oyununu çok sevdim. Türkiye'ye ilerde de gelmek isterim” diyerek Türkçe olarak  'Güle Güle' diye konuştu. 
Copyright 2021 © Tüm Hakları Saklıdır. Web tasarım Medyatör