×
Gençler Kariyer ve İstihdamı Konuşuyor
Gençler Kariyer ve İstihdamı Konuşuyor’ adlı projemiz kapsamında Sorgun’da buluşan 12 farklı ülkeden gelen katılımcılar, 8 gün devam etkinliklerini tamamladı.

Derneğimiz tarafından hazırlanan, AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından finanse edilen ‘Gençler Kariyer ve İstihdamı Konuşuyor’ adlı proje kapsamında Sorgun’da buluşan farklı ülkelerden gelen gençler, 8 gün devam etkinliklerini tamamladı. Yaygın ve sargın eğitim metotlarını kullanarak, farklı etkinlikler ve faaliyetlerle 12 ülkeden toplam 50 katılımcıya istihdam ve kariyer planlaması, girişimcilik, iş ve meslek konusunda rehberlik, öz geçmiş hazırlama, iş bulma araçları, liderlik gibi yeni nesil iş bulma stratejileri ve mülakat teknikleri eğitimi hizmetleri verildi.

Sorgun Gençlik Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Halil Uğuz, katılımcıların birbirlerine kaynaşmaları için takım çalışma aktiviteleri, kurumların birbirlerini daha iyi tanıyabilmeleri için de Organizasyon Fuarı yaptıklarını hatırlattı. Uğuz, ‘’Avrupa Gençlik Politikaları, Eurostat ve TUİK verileri, Youthpass, Europass CV, CV hazırlarken yapılması ve dikkat edilmesi gerekenler, Forum Tiyatro ile İş mülakatı, Erasmus+ Gençlik Programı, Eurodesk, Avrupa Gençlik Portalı, Ülkelerin Gençlik istihdamı hakkında iyi uygulama örnekleri gibi faaliyetler yaptık’’ dedi.

Uğuz, İş-Kur İl Müdürlüğünden iki uzman tarafından, ülkemizde ve bölgemizdeki genç işsizliği ve çözüm politikaları üzerine bilgi alışverişinde bulunulduğunu belirterek, ‘’KOSGEB İl Müdürü ve uzmanları tarafından katılımcılara girişimcilik eğitimleri, gençlere sunulan imkânlar hakkında bilgilendirme yapıldı. Bozok Üniversitesi ziyaret edilerek Öğretim üyeleri tarafından Üniversite hakkında bilgiler verildi, Üniversitenin gençlere sunduğu hizmetler, kariyer danışmanlığı ve girişimcilik üzerine verilen faaliyetler anlatıldı. Sorgun Belediye Başkanlığı, Sorgun Gençlik Merkezi ziyaret edilerek kurumların gençler için yapılan çalışmaları hakkında bilgiler alındı’’ diye konuştu.

Uğuz, son olarak Sorgun’daki protokol üyeleri, iş adamları, ilgili kamu kurumları ve STK’larla katılımcıları buluşturularak, panel yapıldığını kaydetti. Uğuz, panelde ilçedeki genç işsizlik sorunları, gençlik ve istihdam politikalarının görüşüldüğünün altını çizerek, ‘’12 farklı ülke demek 12 farklı kültür demek. Birbirimizin kültürünü daha yakından tanımak için her akşam farklı etkinliklerle katılımcılar kültürlerini tanıttı. Proje sonunda katılımcılar Youthpass sertifikası verildi. Projenin sonunda tüm ülkelerin desteğiyle bir istihdam ve istihdam politikaları üzerine sonuç kitapçığı hazırlanmasına karar verildi. Bu kitapçık tamamlandıktan sonra ilgili kurumlara sunulacaktır’’ ifadesini kullandı.

Uğuz, projeye katkılarını esirgemeyen Sorgun Kaymakamı Ali Arslantaş'a, Sorgun Belediye Başkanı Ahmet Şimşek'e, Bozok Üniversitesine, Yozgat İŞKUR İl Müdürlüğüne, Yozgat KOSGEB İl Müdürlüğüne, Sorgun Gençlik Merkezine, Proje Eğitmenlerine, tüm katılımcılara ve emeği geçen herkese ettiğini de sözlerine ekledi.
Copyright 2021 © Tüm Hakları Saklıdır. Web tasarım Medyatör