×
Haydi Spor Yapalım
Derneğimiz tarafından Erasmus Plus Gençlik Değişimleri programı kapsamında hazırlanan ve Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Türkiye Ulusal Ajansı) tarafından finanse edilen “Haydi, Spor Yapalım” projesi 13-20 Ekim tarihleri arasında Sorgun’da gerçekleştirildi.

Proje kapsamında 8 gün boyunca Türkiye, Polonya, İtalya ve Yunanistan olmak üzere 4 ülkeden 25 katılımcı ile birlikte farklı aktiviteler ve sportif faaliyetler yapıldı.

TÜRKİYE’YE  GELMEK İSTEMEDİLER

SORGED ile farklı ülke, kültür ve inançlardan gençlerin bir araya gelmesine öncülük eden dernek başkanı Halil Uğuz, projenin hazırlık aşamasında yaşadıkları zorluklardan bahsetti. 

Özellikle farklı ülkelerden gençlerin Türkiye’ye gelmek istemediklerini söyleyen Uğuz; 

“Özellikle aileleri Türkiye’ye gelmelerine izin vermedi. Çünkü Türkiye’ye gelmeden önce ülkemizle ilgili katılımcıların bazı önyargıları vardı. Son dönemde yaşadığımız terör olayları özellikle bunlardan bir tanesi. Katılımcıların buraya gelmeden önce çeşitli tereddütleri vardı fakat projeye katıldıktan sonra bu ön yargılarının kırılması için de çeşitli çabalar sarf ettik ve uyguladığımız faaliyetlerle de birlikte ülkemizin olumlu yönde tanıtılması için bazı gayretlerde bulunduk. Projenin sonunda tüm katılımcılar bu önyargıların asılsız olduğunu bizzat yaşayarak gördüler” dedi. 

GENÇLERİ SPORLA  SOSYAL HAYATA HAZIRLAMAK

Uğuz, açıklamasında projenin amacını gençlerin spor faaliyetleriyle sosyal hayata katılımını ve uyumunu sağlamayı amaçladıkları bildirdi. “Projemiz ile gençler kendi dar dünyalarından bir nebze olsa kurtularak, başka ortamlarda, başka kişilerden, inançlardan, düşüncelerden insanlar ile diyalog içinde bulundu” diyen Uğuz, şu bilgileri aktardı: “Farklı ülkelerden gelen farklı dil, din ve ırka sahip gençlerin yeni dostluklar kurmalarını ve bu dostluklarını pekiştirmelerine olanak sağladığımızı düşünüyoruz. Proje süresince yapılan tüm faaliyetlerle gençler arasında hoşgörü ve dayanışma duygusunun pekiştiğini ve gençlerin sorumluluk duygularının geliştiğini gözlemledik. Projemizin başlamasıyla birlikte tüm katılımcıların birbiriyle tanışması için tanışma oyunları oynadık. Katılımcılar bir hafta boyunca projeye aktif katılım sağlayabilmesi, diğer katılımcılarla kaynaşabilmesi ve birlikte sorunsuz çalışabilmeleri ve ekip ruhu için takım çalışması aktiviteleri yaptık.”

DOLU DOLU FAALİYETLER GERÇEKLEŞTİ

Proje faaliyetlerinden de bahseden Halil Uğuz; “Spor aktivitelerimizi Sorgun Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü, Sorgun Bahçeşehir Koleji ve Yozgat Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünün Spor salonlarında yaptık. 

Ayrıca Obezite, Sağlıklı beslenme, Teknoloji Bağımlılığı gençler üzerindeki etkileri, sorunları ve çözümleri üzerine oturumlar düzenlendi. Bunun dışında her ülke kendi ülkesinde yapılan gençlik ve spor faaliyetleri ve yapılan politikalar hakkında bilgiler verdi. 

Gençlerle birlikte 8 gün boyunca Voleybol, Satranç, Masa Tenisi, Buz Pateni, Engellilerle Basketbol, Atletizm, Badminton, Okçuluk, Bilardo gibi spor aktiviteleri yaptık. Sorgun Belediye Başkanlığını, Sorgun Gençlik Merkezi ve Yozgat Gençlik Merkezi ziyaret edilerek bölgemizde gençler için yapılan çalışmalar ve spor faaliyetleri hakkında bilgiler aldık. Her akşam bir ülke kültür gecesi düzenleyerek ülkesi ve yöresel kıyafet, yiyecek içeceklerini tanıttı. İlimizi katılımcılara tanıtmak amaçlı Sarıkaya Roma Hamamı, Yozgat Milli Çamlık Parkı, Yozgat Spor Vadisi ve Yozgat Hayri İnal Konağı ziyaret edildi. Tüm katılımcılarına Youthpass Sertifikası verilerek proje tamamlandı ve “Hepimiz farklı dilde konuşsakta aynı dilde gülüyoruz.” mesajı ile tüm katılımcılar ülkelerine mutlu bir şekilde döndüler.

Projeye Yunanistan ülkesinden katılan Dimitris Routsi 

İlk kez Erasmus Plus projesine katıldım. Bu proje bugüne kadar yaşadığım en iyi tecrübeler den biriydi. İlk olarak Berkay ile havaalanından Sorgun’a seyahatimizle ilgili iletişimimiz harikaydı. İkinci olarak Otel mükemmeldi. Etkinlikler harikaydı ve yiyecekler lezzetliydi. Program mükemmel organize edilmişti. 

Bizi sürekli meşgul edecek faaliyetlerle doluydu ve bu etkinlikler esnasında çok yeni şey öğrendim. Ayrıca çok Türkler çok yardımsever ve sıcakkanlıydı. 

Son olarak çok Türk insanıyla tanıştım bu yüzden kültürünüz ve danslarınız hakkında çok şey öğrendim ve şunu söylemem lazım çok misafirperversiniz. Tekrar Türkiye’ye gelmek ve sizi ziyaret etmek istiyorum.

Projeye İtalya ülkesinden katılan Natalia Mielczarek 

Proje bana unutulmaz bir tecrübe yaşama şansı verdi. Farklı etkinlik ve oyunlarla spor yapmanın hayatımızdaki önemini anladım. Bu proje aynı zamanda Türk kültürünü ve birçok yeni insanı tanıma şansı verdi. Şunu söylemek zorundayım ki Türkiye beni kibarlığıyla ve sıcaklığıyla şaşırttı. Bu harika maceraya yaşatan herkese çok teşekkürler!

Son olarak projeye katkılarından dolayı Sorgun Belediye Başkanımıza, Sorgun Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğümüze, Yozgat Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğümüze, Yozgat Gençlik Merkezimize, Sorgun Gençlik Merkezimize, Sorgun Engelliler Spor Kulübüne, Sorgun Bahçeşehir Kolejine ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.
Copyright 2021 © Tüm Hakları Saklıdır. Web tasarım Medyatör