×
Obez Olma, Hareketli Ol
Günümüzün en büyük sağlık sorunlarının başında obezite gelmektedir. Sağlıksız beslenme gençlerin en önemli problemlerinden bir tanesidir.

Projemiz 2013-2014 yılında Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenen Eylem 1.2 Gençlik Girişimleri "Sağlıklı Beslen, Hareketli Ol, Kaliteli Yaşa" isimli projeyi İtalyan ortağıyla birlikte başarıyla tamamlanmasının hemen ardından yine bu konuyla alakalı AB ülkeleriyle bu alanda yeni bir çalışma başlatıldı. Bu çalışmanın sonucunda Türkiye Ulusal Ajansına sunduğumuz bu projemiz kabul edildi.

Günümüzün en büyük sağlık sorunlarının başında obezite gelmektedir. Sağlıksız beslenme gençlerin en önemli problemlerinden bir tanesidir. Teknolojinin gelişimiyle özellikle bilgisayarın hayatımıza girmesiyle fiziksel aktiviteler oldukça azaldı. Sosyal medyanın ve paylaşım ağlarının ortaya çıkışı ve her geçen gün toplumların teknoloji bağımlılığının artması, kişilerin artık günlük yaşantılarındaki anları paylaşmasının yanı sıra ne yiyip içtiğimizi de etkilemektedir.

Artık gençler arkadaşlarıyla görüşmelerini sosyal medyadan, alış verişini internetten yapıyor. Gelişen teknoloji maalesef gençleri rutin ve fiziksel aktivitelerden yoksun bir hayat yaşatmaktadır. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 2014'ü "Sağlıklı Beslenme ve Hareket Yılı" ilan etmesi üzerine sağlıklı yaşama dikkat çekmek ve gençleri bu sıkıntıdan kurtaracak çalışmaları yapmaya adım atabilmek, çözüm yolları üretilmesi adına Avrupa ülkelerindeki uygulamalardan da faydalanarak bu projeyi gerçekleştirmeye karar verdik.

Projenin toplam süresi 5 aydır. Projemizi Polonya, Fransa, Litvanya, Bulgaristan, Makedonya, Romanya ve Türkiye olmak üzere 7 ülkeden toplam 35 katılımcıyla birlikte 09-16 Mayıs 2015 tarihinde Sorgun ilçemizde uygulanacaktır.

7 gün boyunca 35 katılımcı ile birlikte sağlıklı beslenme, obezite ve hareketlilik konuları üzerine atölye çalışmaları, simülasyonlar, sunumlar, takım kurma oyunları ve kurum ziyaretleri gibi yaygın eğitim metotları da kullanarak uygulanacaktır.
Copyright 2021 © Tüm Hakları Saklıdır. Web tasarım Medyatör