×
Sağlığım için HAYIR
Sağlığım için HAYIR Diyorum Projemizin teması madde bağımlılığıdır. Projemiz 10-08-2015 başlamış bulunup, 10-01-2016 tarihinde sona ermiştir. Projemiz Ekim ayında Sorgun’da 7 Ülkeden Türkiye, İtalya, Slovakya, Bulgaristan, Polonya, Romanya ve İspanyadan toplam40 katılımcıyla birlikte uygulanmıştır.

Bağımlılık; bir nesneye, kişiye, ya da bir varlığa duyulan önlenemez istek veya bir başka iradenin güdümü altına girme durumu olarak tanımlanmaktadır. Son yıllarda madde bağımlılığı ülkemiz ve tüm dünya ülkeleri için oldukça önemli bir toplumsal sorun haline gelmiştir. Araştırmalara göre, maalesef çocuk ve gençlerin madde kullanımı sayısının gün geçtikçe arttığına ve madde kullanım yaşının giderek düştüğünü görüyoruz. Ülkemizde son yıllarda açıklanan raporlara göre gençler arasında uyuşturucu ve madde bağımlığının günden güne arttığını ve tehlike boyutuna ulaştığını ortaya koymaktadır. Arkadaşlar arasında “Bir kereden bir şey olmaz” demesiyle başlayan bağımlılık süresi ne yazık ki zaman zaman ölümlerle sonuçlanmaktadır. Şüphesiz dünyanın en büyük sorunlarından biri olan madde bağımlılığı Yozgat’ında en büyük sorunları arasında yer almaktadır. Özellikle 2014 yılında madde kullanımı ilimiz ve ilçemizde ciddi oranda artmıştır.

Projemizin en büyük amaçlarından birinin uyuşturucuya hiç başlamadan gençleri bilinçlendirmektir. Bu konuda gençler arasında toplumsal duyarlılığı arttırmak mücadelede etmektir. Çünkü uyuşturucu ve maddenin bağımlısı olarak bir gencin tekrar topluma kazandırılması ve eski sağlığına kavuşturulması oldukça zordur. Ayrıca Gençleri; uyuşturucu ve madde bağımlılığının zararları konusunda bilinçlendirmek, Bu alanda çalışan veya konuyla ilgili olan kurum ve kuruluşlar ile birlikte madde bağımlılığı ile mücadele ederek gençlerimiz arasında kamuoyu oluşturmak, yabancı düşmanlığı ve ırkçılığın etkilerini azaltmak, diğer ülkelerden gelen katılımcılarla iletişimimizi geliştirerek yeni faaliyetlerde bulunmak diğer amaçlarımızdır.

Faaliyetlerimizde atölye çalışmaları, simülasyonlar, sunumlar,  takım çalışmaları gibi yaygın ve sargın öğrenim metotları kullanılmıştır. Faaliyetimizin son gününde Avrupa Komisyonu tarafından bir eğitim deneyimi ve bir yaygın öğrenme dönemi olarak tanınmasını sağlayan ve proje süresince edindikleri bilgi, becerileri ve kazanımları youthpass sertifikası olarak katılımcılara verilmiştir.
Copyright 2021 © Tüm Hakları Saklıdır. Web tasarım Medyatör