×
U-Mutlu Gençler
AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi (Türkiye Ulusal Ajansı) tarafından kabul edilerek desteklenen işsizlik sorunlarını ele alan “Erasmus + KA1 Gençlik Çalışanlarının Hareketliliği U-Mutlu Gençler!” isimli proje başarıyla tamamlandı.

Türkiye’nin ve bölgenin en önemli sorunlarından birisi de işsizliktir. Bunun çözüm yolları uluslararası platformlarda ele alındı.

Proje kapsamında Almanya, Hollanda, Hırvatistan,İspanya, Bulgaristan, Macaristan, Romanya, Makedonya, Estonya’dan gelen 10 ülkeden 35 katılımcının Sorgun’da işsizlik sorununa yönelik çalışmalar yaptı.

Proje kapsamında 16 kamu kurumu 5 STK, 8 Atölye çalışması yapılarak AB ülkelerinin ve Türkiye’nin ortak sorunu üzerine çözüm yolları bulmaya çalışıldı.

Projemizin sonucunda gençlik istihdamının daha geniş ve derin bir şekilde anlaşılmasını sağladığımızı düşünüyoruz. Gençlerin istihdam sorunlarını ve etkilerini 10 ülkeden gelen 35 katılımcıyla birlikte masaya yatırdık. İstihdam ve özellikle genç istihdam konuları üzerine çalışan organizasyonlarla birlikte atölye çalışmaları yaparak farklı çalışma şekillerini öğrendik. Kamu kurum kuruluş, STK’lara yaptığımız çalışma ziyaretleri sonucunda her ülke kendi ülkesiyle iş alanlarını, meslek kurumlarını karşılaştırmalar yaptı. Ortaklarımızla birlikte gençlere yeni istihdam yaratmada farklı kurumların çalışmalarını inceleyerek iyi uygulamaları gördük.

İlçemize 9 farklı ülkeden gelen organizasyonlarla gençlik işsizliği konusunda ağlar oluşturduk bundan sonrada iletişimde kalıp farklı çalışmalar, projeler yapacağız. Projemizde yer alan katılımcıların ufkunun genişlediğini, imkanları kısıtlı bir ilçe olan Sorgun gençlerinin öz güvenlerinin geliştiğini düşünüyoruz.

10 farklı ülkeden gençlerin bir araya gelerek bu farklılıkların onların büyük ülke Avrupa’da birlikte yaşayabilmek ve çalışabilmek için bir sorun teşkil etmeyeceğinin farkına varılmasını sağlandığına inanıyor, gençlerin birbirlerini daha iyi tanıdıklarını ve yabancı düşmanlığı, ırkçılığın ve ön yargıların kırıldığını düşünüyoruz

Ayrıca bundan sonraki süreçte Avrupa düzeyinde yapılan çalışmaları yerelimizde uygulanması için girişimlerde bulunacağız.
Copyright 2021 © Tüm Hakları Saklıdır. Web tasarım Medyatör